Matka Bolesna (opis i galeria)

mo / Kwiecień 1


Premiera: 15.04.2012r / ​Centrum Eduka­cyjne im. bł. Jana Pawła II w Gliwicach

Siedem Boleści Maryi, temat, który doczekał się w kulturze mnóstwa opracowań, stał się motorem naszej wielkopostnej refleksji i trzonem kolejnego przedstawienia.

W spektaklu „Matka Bolesna”, który oparty jest na fragmentach powieści Mieczysława Malińskiego, przeżywamy wspólnie z Maryją lęki, bóle i niepokoje towarzyszące trudnym momentom Jej życia. Staramy się dotknąć tajemnicy Jej niezwykłej matczynej Miłości.

Maryja była młodą dziewczyną, kiedy usłyszała z ust Symeona prorocze słowa: „a Twoją duszę miecz przeniknie”. Ich echo słyszała przez całe życie, które nie było życiem łatwym. Widziała niesprawiedliwość, jaką wyrządza się Jezusowi, czuła Jego ból. Tęskniła za Synem, kiedy On głosił Dobrą Nowinę w całej Galilei. Z niepokojem patrzyła na wzburzenie kapłanów i faryzeuszów. Wreszcie – widziała Jezusa zbroczonego krwią, niosącego krzyż, umierającego.

 

Naszym spektaklem chcemy zwrócić uwagę na bezgraniczną ufność Maryi w słowa Syna, Jej heroizm w drodze na Golgotę i gorące pragnienie bycia zawsze blisko Jezusa – cechy, które winny stać się drogowskazem na drodze każdego chrześcijanina.

reży­seria: Agata Wieczorek i Maciej Omylak

scena­riusz: Agata Wieczorek (na podstawie powieści ks. Mieczysława Malińskiego)

muzyka: Maciej Smółka

obsada: Paulina Floryan, Ania Sadowska, Marta Tulejska, Karolina Kopczyńska, Tomek Krasicki, Maciej Omylak, Bartek Garbiec>

oprawa muzyczna: Maciej Smółka