Oskar i pani Róża (opis i galeria)

mo / Grudzień 12


Premiera: 6.01.2013r / Centrum Edukacyjne im. bł. Jana Pawła II w Gliwicach

Tym razem naszą okołoświąteczną refleksję oparliśmy na motywach książki Erica-Emmanuela Szmitta pt. „Oskar i pani Róża”. Jest to opowieść dotykająca spraw ważnych i istotnych w każdym czasie. Historia chłopca, który przez własną chorobę, opuszczenie i pragnienie bycia zaakceptowanym, dojrzewa do spotkania z Bogiem oraz wyzbywa się swojego egoizmu.

Oskar, jako bystre dziecko, dostrzega cały absurd, grę pozorów i zakłamanie świata dorosłych. Wyraźnie widzi, że spychanie na bok prawdy i strach przed nazywaniem rzeczy po imieniu niszczą relacje nawet między najbliższymi. Dzięki pani Róży odkrywa ciepło, którego zabrakło w jego rodzinnym domu, uczy się akceptować siebie i innych oraz zaczyna dostrzegać utajoną w świecie Obecność Boga.

Mimo trudnej i głębokiej tematyki całość opowiedziana jest językiem prostym i przystępnym. Nie ma tu miejsca na rozpacz czy smutek. „Oswojenie” śmierci, dokonane przez małego chłopca, odbywa się przez pełną afirmację życia, docenienie jego wartości oraz dostrzeganie w każdym jego przejawie prawdziwego piękna.

 

reżyseria: Agata Wieczorek i Maciej Omylak

scenariusz: Agata Wieczorek i Maciej Omylak (na motywach powieści Erica- Emmanuela Szmitta)

muzyka: Maciej Smółka

obsada: Marta Tulejska, Paulina Floryan, Ania Sadowska

oprawa muzyczna: Maciej Smółka