Medytacja o sakramencie małżeństwa (opis i galeria)

mo / Maj 10


Premiera: 24.05.2015r. /​Centrum Eduka­cyjne im. św. Jana Pawła II w Gliwicach

Spektakl Medytacja o sakramencie małżeństwa oparty jest na dramacie Karola Wojtyły Przed sklepem jubilera. Utwór ten opisuje historię miłości Moniki i Krzysztofa, a także ich rodziców Teresy i Andrzeja oraz Anny i Stefana. Jest on zarazem medytacją nad istotą małżeństwa. Wojtyła w swoim dramacie pokazuje, że sakrament ten jest piękny, ale jednocześnie bardzo trudny i wymagający. Teresa, matka Krzysztofa, wychowywała syna samotnie, gdyż jej mąż zginął na wojnie. W związku Anny i Stefana, rodziców Moniki, miłość dawno już wygasła. Monika i Krzysztof chcą rozpocząć wspólne życie, jednak zanim to zrobią muszą przekroczyć pęknięcia w miłości ich rodziców.

W naszym spektaklu postanowiliśmy przesunąć punkt ciężkości z pracowni Jubilera na rozważanie o istocie domu i rodziny w kształtowaniu osobowości młodego człowieka. Bohaterowie uczą się miłości właśnie w domu.

Teresa, matka Krzysztofa, przez całe życie chciała przelać na syna obraz Andrzeja, opowiedzieć mu o jego miłości i poświęceniu. Po mężu zostało jej tylko kilka pamiątek, fotografie i wspomnienia. Jak sama mówi, nie zawsze była do końca pewna tego, czy Andrzej ją kocha. Tę niepewność próbujemy wyrazić w spektaklu przez wspomnienie kobiet, którymi także interesował się kiedyś jej przyszły mąż. Teresa nie pozbyła się nigdy lęku przed ich powrotem i utratą ukochanego człowieka.

Krzysztof, jako młody mężczyzna, zdaje sobie sprawę, że obraz Andrzeja, który w sobie nosi, jest oparty na ideałach wpojonych mu przez matkę. Ta świadomość sprawia, że decyzja o ślubie z Moniką jest dla niego szczególnie trudna. Biorąc odpowiedzialność za ukochaną, będzie musiał stanąć przed wyzwaniami, do których być może nie dorósł.

Anna i Stefan, rodzice Moniki, padli ofiarą młodzieńczych ideałów. Anna nie może się pogodzić z faktem, że jej obraz miłości nie pasuje do szarej codzienności. Małżonkowie coraz bardziej oddalają się od siebie. Anna przelewa swoją frustrację i niechęć do Stefana na córkę. Nieobecność ojca i chłód między rodzicami oddziałują na Monikę, napełniając ją lękiem o przyszłość z Krzysztofem.

Staramy się, aby nasz spektakl był rodzajem medytacji nad losem człowieka postawionego wobec trudnych wyborów. W tekście Wojtyły obraz pięknej miłości przeplata się z obrazem ludzkiej małości i grzechu. Teresa nie może pogodzić się z utratą najbliższej osoby, Anna szuka innego mężczyzny, Krzysztof i Monika muszą zdobyć się na odwagę kochania. Wszyscy bohaterowie stają przed koniecznością skonfrontowania się z własnymi ideałami, lękami i słabościami. W ich losy wpatruje się Adam, który potrafi znaleźć lekarstwo na niedomagania ludzkiej miłości.

reżyseria: Maciej Omylak i Agata Wieczorek

scenariusz: Maciej Omylak (na podstawie dramatu Karola Wojtyły Przed sklepem jubilera)

obsada:

Teresa – Paulina Piernikarczyk, Anna – Karolina Kopczyńska, Monika – Justyna Lewandowska, Panny Głupie – Daniela Schwedka, Wiktoria Łuczak, Agnieszka Labusek, Krzysztof – Marcin Rzeszutek, Adam – Kamil Dworaczek

muzyka: Krystyna Szymura

światła: Bartek Garbiec

patronat medialny:

Gość Niedzielny

fot. Dorota Nita-Garbiec