Antygona

mo / Kwiecień 29


Premiera: 14.05.2017r. /​Centrum Eduka­cyjne im. św. Jana Pawła II w Gliwicach

Czego ona chce? Dlaczego postępuje w ten sposób? Czy nie należałoby zostawić grzebania umarłych umarłym? Pole, pobojowisko, zakończone oblężenie, nowy porządek.

Czy ta dziewczyna myśli logicznie? A może po śmierci rodziców i braci jest pogrążona w depresji i chce umrzeć? Czy pragnienie życia jest w niej równie mocne, jak miłość do brata? A może jej czyn kieruje się przeciwko władcy? Jest krzykiem, że nie wszystko mu wolno?

Konflikt sumienia zdaje się tutaj głównym problemem. Które prawo jest nadrzędne, boskie czy ludzkie? Jak postąpić, kiedy są one ze sobą sprzeczne? Antygona staje wobec groźby śmierci, bo wybiera wierność temu, w co wierzy. Jej miłość do brata sięga poza grób, ale jednocześnie jest jedyną szansą na ocalenie wspólnoty. W jej czynach znajduje wyraz ważne słowo – „miłosierdzie”.

Przyczynkiem do rozpoczęcia pracy nad dramatem Sofoklesa stał się dla nas ten właśnie problem. Problem sumienia, wierności Bogu i wierności sobie, ale także problem wybaczenia, jako jedynej drogi do uzdrowienia zniszczonych więzów i chorych relacji.

Sięgając po ten dramat wracamy także poniekąd do źródeł współpracy Kotlarczyka i Wojtyły, do inscenizacji wadowickich, wśród których była także tragedia Sofoklesa. Co znaczy dla nas dzisiaj ta historia? Czy antyczny dramat może powiedzieć cokolwiek współczesnemu człowiekowi, zanurzonemu w wirtualnym, medialnym świecie?

A może tragedia Antygony otwiera nas na to jedno, istotne zmaganie, przed którym staje każdy chyba człowiek: na ile wierny jestem temu, w cowierzę?

 

autor: Sofokles

scenariusz / reżyseria / muzyka / wideo: Maciek Omylak

 

pomoc w realizacji spektaklu: Agata Wieczorek

 

występują:

Antygona  – Aleksandra Łącka,

Ismena – Julia Kolanek

Kreon – Bartłomiej Garbiec

Hajmon – Arkadiusz Noga

Wyrocznia – Agnieszka Labusek

Strażniczka– Wiktoria Łuczak

Służebna – Daniela Schwedka

Służebna II – Natalia Marszał

Eurydyka – Karolina Mateja

Chór – Dagmara Schwedka, Aleksandra Borowiecka, Karolina Mateja, Alicja Foit, Agnieszka Pszonak, Natalia Marszał, Wiktoria Łuczak, Agnieszka Labusek, Daniela Schwedka

 

14 maja 2017 godz. 18.00 PREMIERA

28 maja 2017 godz. 18.00