Przeszedł

mo / Maj 1

PRZESZEDŁ

„Christos Paschon” przypisywany Grzegorzowi z Nazjanzu to bizantyjski dramat, którego treść autor skompilował między innymi z dostępnych mu sztuk greckich. Słowa mitologicznych postaci opowiadają historię o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, widzianą oczami Maryi.

Obserwujemy matkę przeżywającą śmierć syna. Do wyrażenia bólu służą jej słowa bohaterek mitologii greckiej. A może teatr jest miejscem, w którym te kobiety mogą się spotkać? Może historia Maryi, oglądana z perspektywy greckiej tragedii, zyskuje nowe odcienie? W jaki sposób odnajdzie się w tej historii Medea? Czy Alkestis – która zgadza się ofiarować życie za męża – może nam pomóc w zrozumieniu ofiary Chrystusa?

Wracamy do słowa. Przyglądamy się mu, toczymy z nim boje. Korzystamy z tekstów oryginalnych, przepisujemy, zmieniamy. Mówimy cudzym głosem, szukamy własnego języka. Stajemy na progu życia i śmierci. On przeszedł… czy wróci?

 

„Przeszedł”
12 maja 2019, godz. 18:00

reżyseria i dramaturgia: Maciek Omylak (na podstawie: „Christos Paschon” Grzegorza z Nazjanzu, „Alkestis” i „Medei” Eurypidesa)

współpraca reżyserska: Agata Wieczorek

 

Występują:

Miriam: Alicja Foit

Medea: Daniela Schwedka – Nowak

Alkestis: Aleksandra Borowiecka

 

 

Chór:

Zuzanna Bazylewicz, Paulina Foit, Mateusz Greczek, Maria Leszczyńska, Julia Łastawiecka, Wiktoria Ogaza, Martyna Pietras, Joanna Staniszewska, Wioletta Tumidajewicz, Alicja Wieczorke.